Omiš - Turistični vodnik po Omišu in Omiški rivieri
11.09.2019.
Omiš je majhno mestece, ki se nahaja v osrčju Dalmacije, natančneje, ob ustju reke Cetine. Omiš je središče Omiške riviere, ki velja za enega najlepših delov celotne Hrvaške. Omiš ima dolgo, bogato in burno zgodovino. Ime je bilo prvič omenjeno v 10. stoletju pod imenom Olmissum, v srednjem veku pa je bil Omiš znan po znamenitih omiških gusarjih, ki so vladali Jadranu.
Zgodovina Omiša
Grki so območje Omiša naselili v 4. stoletju pred našim štetjem, ostalo je neporaženo do 34. leta pred našim štetjem, ko je rimsko cesarstvo končno osvojilo to ozemlje. V tem času so našli najstarejše pisne zapise današnjega mesta Omiš. Najpomembnejši spomeniki Omiša so kamniti spomeniki, ki se danes hranijo v Mestnem muzeju. Rimske grobnice, nagrobniki in sarkofagi so jasni znaki, da je bil Omiš nekoč pomembno rimsko naselje.
Okoli 600. leta so Hrvati naselili območje današnje Dalmacije. Najpomembnejši spomenik iz tega obdobja je cerkev svetega Petra iz 10. stoletja. V srednjem veku, med 12. in 13. stoletjem, so v Omišu vladali knezi Kačić, ki so vodili znamenite Omiške gusarje. Pirati so imeli hitre in lahke ladje Sagitta in so napadale in spali trgovske beneške, dubrovniške in splitske ladje. Trdnjave Mirabella in Fortica danes pričata o burni preteklosti Omiša.
Podnebje v Omišu
Dalmacija je na meji subtropskega in blagega mediteranskega podnebja. Poletja so dolga, topla in suha, zime pa blage in deževne. Ker pa v Dalmaciji Bura pogosto piha (Bura ali Bora je veter, ki piha s celine proti morju), zrak hladi in temperatura se zdi precej nižja kot takrat, ko ni vetrovno. Najbolj izrazit poletni veter je zagotovo Maestral (Mistral), ki piha s severozahoda in zahoda ter pomirja poletno vročino in vročino. Skoraj vsako jutro z juga piha Jugo, topel in vlažen veter. Pozno poleti piha pogosteje, zato velja za nevaren veter zlasti za mornarje, saj ustvarja velike valove.
Povprečna letna količina padavin je približno 820 mm. Najbolj vroč mesec je julij s povprečno temperaturo 30 °C.
Vetrovi so pomembni dejavniki, ki prispevajo k ustvarjanju ugodne klime v poletnih mesecih. Vsi ti dejavniki prinašajo številne prednosti za dobro in kakovostno uživanje v poletnih aktivnostih v Omišu in okolici.
Kaj storiti na Omiški rivieri?
Aktivne počitnice
Omiš je zaradi ugodne lege idealno izhodišče za številna potovanja po Dalmaciji. V neposredni bližini so Radmanovi mlini na reki Cetini, otok Brač, Makarska riviera in zaliv Vruja.
Ena najlepših lokacij za celodnevni izlet so Radmanovi mlini, lepa izletniška destinacija. Nahaja se le 6 km od Omiša, v osrčju kanjona reke Cetine. Neverjetna narava reke Cetine, bistra voda in rečni brzice so idealno okolje v vročih poletnih mesecih. Do Radmanovih mlinov je mogoče priti peš, z avtom ali s turističnim vlakom.
Izleti na Brač
Otok Brač je najvišji hrvaški otok in tretji največji otok na Jadranu. Bogata je s floro in favno in je nepogrešljiva destinacija za vse obiskovalce, ki obiščejo Omiš in Omiško riviero. Brač je poln starodavnih mest, a tudi poln čudovitih plaž, ki so idealne za uživanje v poletju. Svetovno znana plaža Zlatni Rat se nahaja v majhnem turističnem naselju Bol, ki ga vsako leto obišče vse več domačih in tujih turistov. Na otok Brač vsak dan z Omiša in Omiške riviere plujejo turistični čolni, na katerih si vedno postrežejo sveže ribe in vrhunsko vino.
Slap Gubavica
Slap Gubavica se nahaja v Zadvarju, majhni vasici, ki je 20 km oddaljena od Omiša. Ta slavni slap je visok približno 50 metrov. V času, ko je reka Cetina bogata z vodo, predvsem spomladi, slap Gubavica ponuja nepozaben prizor. V sušnem obdobju je slap manj močan, vendar še vedno zelo privlačen. Do slapa Gubavica je enostavno priti z avtomobilom.
Rdeče jezero in Modro jezero
Rdeče jezero (jezero Crveno) in Modro jezero (Modro ali Plavo jezero) se nahajata 50 km od Omiša v Imotskem. Ta dva jezera sta svetovni pojav in vsako leto privabijo veliko število obiskovalcev. Ko ste v Omišu, ne zamudite teh edinstvenih naravnih znamenitosti.
Kanjon reke Cetine - Zipline
Kanjon reke Cetine ponuja toliko obiskovalcem. Ljubiteljem adrenalina priporočamo zipline nad čudovito reko Cetino, kjer se vozite 150 metrov nad kanjonom. Pogledi ptičje perspektive so resnično edinstveni. Tri ure adrenalina in čista zabava bodo zadovoljili tudi najzahtevnejše obiskovalce.
Kolesarska avantura
Če vas bolj zanima aktivni enodnevni izlet, se odločite za kolesarsko pustolovščino skozi kanjon Cetine. Na ogledu vas bodo obkrožili čudoviti vinogradi, doline, raznolika flora in favna.
Pohodništvo
Kanjon Cetine je že leta priljubljena destinacija številnih pohodnikov. Obstaja več pohodniških poti, najbolj privlačna pa je tista, ki vodi do utrdbe Fortica, ki se nahaja na Omiški Dinari. Ponuja lep in edinstven pogled na dalmatinske otoke.
Druga pot, ki je ne smete zamuditi, je Gospa Snježna, ki se nahaja na Stomorici, ki vodi na vrh gore Poljica. Na samem vrhu je majhna cerkev, ki je dobila ime po zgodbah domačina, ki je bil priča padanju snega sredi poletja. Z vrha gore je čudovit razgled na Omiš in okolico.
Najlepše plaže v Omišu
Omiš ima veliko čudovitih plaž, kot nalašč za poletne aktivnosti tako za družine z otroki kot tudi mlade. Največja mestna plaža je Velika plaža (Velika plaža). Velika plaža je peščena plaža dolga več kot 700 metrov. Idealen je za otroke, ki se igrajo na peščenih plitvinah. Poleg tega so na plaži športni tereni, na primer igrišče za odbojko na mivki ali namizni tenis. Ko vremenske razmere dopuščajo, se lahko vsi zainteresirani preizkusijo v surfanju. Ob plaži so številne kavarne in restavracije, kjer si lahko poiščete osvežitev, potem ko boste ves dan uživali na soncu.
Najbolj znane prodnate plaže v Omišu so Nemira, Stanići, Lokva Rogoznica in Mimice. Večina plaž je obdana z borovci, zato lahko poleg goste naravne sence uživate tudi v mešanici značilnih edinstvenih morskih vonjav.
Gastronomija v Omišu
Gastronomija v Omišu je mešanica dveh kulinaričnih stilov - dalmatinske in mediteranske kuhinje. V prvi vrsti so različne vrste okusnih rib in morskih sadežev, ki jih pripravljamo na različne načine. Morsko skorjo na žaru strežejo v skoraj vseh restavracijah. Prekajeni pršut je pristno živilo tega območja in ne zamudite okusa Poljički soparnik. Omiška kuhinja temelji na olivnem olju in domačih začimbah, kot sta rožmarin in lovorov list.
Najbolj okusne morske specialitete, ki jih morate poskusiti, so brudet, hobotnica pod zvončkom ("peka") in črna rižota.
Namestitev na Omiški rivieri
V Omišu in njegovi okolici so prenočišča skoncentrirana predvsem v zasebnih apartmajih in vilah. Obstajajo hoteli, moteli in podobne namestitve, vendar če želite najboljše razmerje med ceno in kakovostjo ali želite luksuzne namestitve z veliko zabavnih in športnih objektov, so zasebni apartmaji in vile najboljša izbira.
Ta vrsta nastanitve je veliko bolj sprejemljiva ne samo za pare, ampak tudi za družine z otroki. Uživajte v popolni zasebnosti, medtem ko v vročih poletnih nočeh srkate osvežilne koktajle v zasebnem bazenu obdanem z zelenjem ali uživajte v neverjetnem pogledu na čudovito modro morje, Omiš in okolico, z zasebne terase apartmaja.
Oznake: Omiš, Omiška riviera, Podstrana, Duće, Stanići, Lokva Rogoznica, Nemira, Mimice, reka Cetina, Omiški gusari, kanjon reke Cetine, turistični vodnik
Radi bi slišali vaše komentarje, zgodbe in izkušnje na Hrvaškem v komentarjih spodaj